Počítačová stěna: Nápad a první výstupy
Jak jsem si začala organizovat stěnu kolem monitoru
Jak jsem si začala organizovat stěnu kolem monitoru
Už jsem asi hodněkrát zmínila, že jsem ajťák a že u svého počítače žiju. Napravo od počítače mám plochu, kterou jsem už popsala z části v tomto článku. Nalevo jsem také měla vždy chaos a po pár měsících vlastnění 3D tiskárny mě napadlo tuto situaci vyřešit.
Měla jsem tam stěnu s různými organizéry z IKEA a z Číny a uprostřed byl monitor přivrtaný ke stěně. Nebylo to moc příjemné na pohled, zabíralo to místo, prostě takové nízkonákladové studentské řešení. Byl už tedy nejvyšší čas nějak ten roh zkulturnit, protože už mám půl dekády po konci studia :)
Sepsala jsem si, co bych chtěla všechno vyřešit v tomto prostoru. No, zase mi ten seznam nabobtnal:
Proč make-up zrovna u počítače? Protože, ženy pochopí, mám zrovna v počítačovém koutku ráno to nejlepší světlo na malování (ne přímé, ne ostré, hezky rozmělněné). A zároveň je to super mít po ruce, když přijde na náhlý online video call :)
Tak jsem začala plánovat a strávila několik dní přemýšlením, jak to celé vyřešit. Rozhodla jsem se, jako správná baba, udělat si malé organizéry se spoustou šuplíčků. Ve finále se mi to trochu vymklo z rukou. Ale postupně. Nebudu lhát, že jsem to měla od začátku tak geniálně promyšlené, jak to bude na konci možná vypadat.
Nejdřív jsem změřila prostor. Pod monitorem jsem měla přibližně 22 centimetrů prostoru, které jsem se rozhodla využít. Vymodelovala jsem organizér, který měl na výšku právě těch 22 centimetrů, šíři 20 centimetrů a hloubku 10.5 centimetrů. Že to byly nějak velmi promyšlené rozměry? Vůbec, střelila jsem si (až na tu výšku) všechno od oka, že se mi to tak prostě líbilo.
Ale já mám mezi stolem a stěnou lištu. Je fajn ji tam mít, aspoň mi nic nezapadá za stůl. Jenže ke stěně zároveň nikdy nic úplně nepřimáčknu. Rychle jsem změřila, kolik taková lišta zabírá a organizér pro ni vykrojila ve spodním patře.
Do organizéru jsem dala prostor pro šuplíčky. Dolní výška je dána vykrojením pro tu lištu, ale ostatní rozměry jsou variabilní. Pro svoje potřeby jsem zvolila dvakrát 3 centimetry a pětkrát 2.5 centimetru na výšku. S tloušťkami stěn jsem si hrála tak, abych měla co nejméně rozměrů případných šuplíčků, takže jednou je stěna 1.4 a jednou 1.2 milimetru například.
Tělo se tisklo dlouho, skoro den a spotřebovalo spoustu materiálu. Zároveň se jen tak tak vešlo na podložku, takže jsem si se supporty nemohla moc vyskakovat. Také nešly použít standardní generované podpory, ale musela jsem si chvíli hrát se support enforcery, než se mi podařilo vejít na podložku a zároveň mít všechno podpořené. Na brim mi dokonce ani nezbylo místo.
Ale vytisklo se to v pořádku a všechno sedělo jak prdel na hrnec. Měla jsem i trochu kliku. Barvu jsem zvolila bílou, protože se už pár let snažím mít v pracovně co nejméně barev, kvůli pozornosti a přehlednosti. Vlastně si už povoluji jenom "dřevěnou", bílou a světle šedivou barvu.
Radost jsem měla z vykrojení na stěnu. Trochu jsem s tím totiž bojovala správně ho vypočítat, ale podařilo se a vytištěné tělo krásně sedí ke stěně.
Další krok bylo vytisknout pro organizér šuplíčky. Nakonec jsem měla rozměry tři. Pět na tu výšku 2.5 centimetru, dva na 3 centimetry a pak dolní kratší a užší rozměr kvůli vykrojení lišty. Rozměry jsem vypočítala jednoduše. Vzala jsem prostor patra z modelu organizéru a z obou stran odečetla milimetr (nebo-li 0.5 mm offset).
Šuplíkům jsem udělala úchytek ve vzduchu. Ano, byly tak potřeba podpěry, ale mě se to tak prostě líbí víc a nejsem příznivec přístupu "co nejméně podpor za každou cenu". Šuplíčky jsem vytiskla ve světle šedivé barvě.
Organizér vypadal s šuplíčky parádně. Ale já ještě nekončila. Dámy ví, že do takového organizéru nejde všechen make-up narvat :) Přišel čas na štětce a řasenky. Tady v tomto článku to bude vypadat, jako kdyby mě to napadlo úplně hned. Ale trvalo to pár dní a bylo to hodně počítání, jaké rozměry kdy kam zvolit.
Vymodelovala jsem další organizér. Venkovní rozměry měl stejné jako ten předcházející, ale vnitřek jsem rozvrhla jinak. Měl jednu velkou kapsu a jednu menší pro šuplíček nahoře.
Dolní prostor jsem zaplnila dvěma malými šuplíčky, do kterých jsem dala základní manikúru, metr a jelení lůj. Do prostoru na větší šuplíček jsem dala takové ty pěnové bambulky na make-up. Ne, nekoukám na žádná make-up videa a nevím, jak se těmhle věcem říká, ale jen vím, že je fajn, že si nemusím ušpinit ruce, když na sebe ten make-up už musím patlat :)
Teď ale přijde ten highlight dnešního dne. Podařilo se mi vymodelovat šuplík na štětce a make-up věci, co mají být ve vertikální poloze. Nejdřív ukážu tu menší komůrku.
Tento prapodivný šuplík je takový organizér v organizéru s dvěma různými výškami. Vyšší část je na delší užší věci jako třeba řasenky, korektory nebo oční linky. Nižší část je na menší věci a nebo tlustší.
A celé to kryje velká přední stěna, na které je jinak tvarovaný úchyt. Testovala jsem totiž na sobě, jak bych takhle zvláštní organizér vytahovala a zjistila jsem, že potřebuju jiný druh úchytu - širší a s okraji.
Na štětce jsem použila tu větší komůrku v organizéru. Pointu to má stejnou jako šuplík na štětce. Tlustší štětce dávám doprostřed, aby moc nevyčuhovaly po stranách. Neměla jsem to tak promyšlené, ale zpětně hodnotím tento nápad jako geniální, protože se mi na štětce nepráší a zároveň se mi podařilo zvolit rozměry takové, že štětce se NIKDY nezaseknou, když zajíždím s šuplíčkem zpět do organizéru.
Oba organizéry vytáhnu ven za sekundu a krásně vypadnou tak, že mám najednou všechno na očích.
Normální člověk by už tady skončil a řekl si, že to je asi organizérů už dost. Tak já ne, přistanou ještě další dva články, než se s mojí počítačovou stěnou rozloučíme :)