blog

Šicí šuplík: Velké nitě

Jak jsem udělala svým nitím radost a konečně jim udělala organizér

Před pár lety jsem se naučila šít. Pro radost i pro praktické účely jako si sám zkrátit záclony, opravit tričko, přišít párající se část něčeho apod. Jako vždy se mi to vymklo z rukou a v současné době už vlastním několik šicích strojů a šilhám i po coverlocku.

Šití není jenom o šicím stroji, ale o spoustě nástrojů okolo jako páráčky, nůžtičky, křídy, nůžky na látky, metry, kruhové řezáky, řezací podložky, špendlíky, jehly, jehelníčky.. a nitě. Spousta nití. Používám prakticky jenom nitě od české značky Amann a aby to bylo ekonomicky výhodnější, rovnou celé jejich půlkilometrové náviny. Kdo nešije, tak asi netuší, že pro šití na běžném stroji jsou potřeba vlastně dvě nitě stejné barvy - ta klasická špulka a pak spodní nit odmotaná od špulky na cívku ve stroji umístěná velice blízko jehly.

Špulky a spodní nitě Můj starý šuplík

Špulka s návinem 500 metrů má průměr 2.63 centimetrů a výšku 5.75 centimetrů. Špulka s návinem 100 metrů má průměr 1.55 centimetrů a výšku 5.7 centimetrů. A cívka na spodní niť mívá rozměry kolem 11 x 20.5 milimetrů.

Odmotávání spodních nití dělá šicí stroj velice jednoduše, ale skladování spodních nití v jiném organizéru než normální špulky mi velice nevyhovovalo. Ne vždy bylo za horšího světla možno ihned poznat jaké jsou to odstíny a jestli jsou to stejné barvy. Chtěla jsem vymyslet řešení, kdy bych mohla nitě držet u špulek.

Po bytě mám několik IKEA zásuvkových dílů Alex a to i u stěny, kde se většinou šití věnuju. Horní šuplíky jsou velice mělké, což může být pro někoho omezující. Jeden víkend jsem se ale už hecla a rozhodla se problém s nitěmi pro jednou definitivně vyřešit.

Toto nebyl první nápad, co mě napadl. Ale předchozí nápady se ukázaly jako slepé uličky a až tento se ukázal jako praktický. Napadlo mě využít horního mělkého šuplíku a spojit špulky s jejich spodními nitěmi.

Vymodelovala jsem organizér do šuplíku, do kterého šlo dát obojí. Pointa byla, že organizér bude mít několik řad a pod každou špulkou bude navinutá spodní niť, kterou mohu kdykoliv vytáhnout.

Vymodelované tělo

Pro spodní niť slouží kruh o průměru 22 milimetrů, který má z obou stran kruhy o průměru 19 milimetrů. Ty slouží na moje prsty, abych mohla spodní niť jednoduše vyndat.

Rozměry vymodelovaného těla

Ten objekt jsem zkopírovala ještě třikrát horizontálně a čtyřikrát vertikálně, takže celkem se do jednoho organizéru vešlo 20 barev nití.

Rozměry vymodelovaného těla

Z boku měla každá velká špulka 33 milimetrů dedikováno na délku a průměr hemisféry 27 milimetrů.

Rozměry vymodelovaného těla

Výsledný model měl rozměry 23.5 centimetru, 16.5 centimetru a 2.6 centimetru na výšku. Klasika jsem tiskla na 0.3 DRAFT. Ale i tak to sežralo spousta materiálu a nemyslím si, že je to ekonomický nápad, který by se měl prodávat :)

Vytištěné tělo Vytištěné tělo

Cívku na spodní nit jde jednoduše vytáhnout přesně jak jsem plánovala, vůbec se nijak při vyndavání nezasekává.

Vyndavání spodní nitě

Nakonec jsem 5 x 4 model vytiskla dvakrát a dala ho za v šuplíku za sebou, ale měla jsem v šuplíku ještě prostor na dvě rady, kam šlo snadno dosáhnout rukou. Tak jsem udělala ještě stejný model, ale jen pro dvě řady, abych využila maxima horního šuplíku zásuvkového dílu Alex.

Zkrácené tělo ve Fusion 360 Vytištěné zkrácené tělo

A takhle to vypadá naplněně. Celkem pro 48 nití s návinem 500 metrů. Že je pod každou špulkou nitě ještě spodní nit, není vidět a je to krásný duhový pohled.

Těla v šuplíku Těla v šuplíku

A jak se vyndavají špulky? Teď jsem vlastně jen v půlce nápadu a budu pokračovat v dalším příspěvku. Ale ve finále se vyndavají opravdu snadno.

STL soubor

Luci

Craftwoman

Dámská verze Pata a Mata v jednom, ve které se mísí potřeba dělat si pěkný věci jako správná baba, ale také technicky jako správný mačo. Místo drzého Craftswoman by si měla říkat Lady Bastl.

Author

Zatím žádné komentáře

VLOŽ KOMENTÁŘ