blog

Korková podložka a vyříznutí na koncovky

Jak jsem si zpříjemnila pracovní prostor a vyřešila další trable s kabely

Dnes mám přípraven jeden menší projekt. Ale třeba to někoho inspiruje, to je přece celá pointa všeho tady, že?

Vedle mého počítačového koutku mám ještě kutilský prostor na jemné práce. Většinou ho používám, když tvořím nějakou obyčejnou bižuterii, řežu malé věci nebo si motám z papíru. Na dřevěném stole se věci velice rychle rozkutálí do všech stran anebo to dřevo poškodím, takže jsem musela dřevěnou desku před svými kreativními záchvaty začít chránit.

Nejdříve jsem použila vnitřek korkové nástěnky. Prostě jsem vylomila z korkové nástěnky tu korkovou desku a dala ji na stůl. To bylo fajn nízkonákladové řešení na chvíli, ale tento korek se ukázal nebýt tak pevný a sem tam jsem ho promáčkla. A nerovný povrch? To u mě nejde.

O pár let později jsem objevila korkové podložky z IKEA, SUSIG, ale rozměr 45 x 65 cm byl na mě moc malý (jen stůl má 60 cm na šířku a prostor, na kterém tvořím, je alespoň 90 cm široký). Tak jsem koupila dvě podložky, spojila je a vyřízla do tvaru, co se mi hodil.

IKEA řešení mělo ale krátkého života, protože jsem o několik měsíců později na podložku položila horký čaj. Ten se trochu (opravdu jen trochu) vylil a podložka se nafoukla a zvlnila. A zase, nerovný povrch, s tím nejde existovat. Překvapilo mně, jak málo ta podložka vydržela. Měla jen tloušťku stěží 4 milimetry.

Tak jsem se rozhodla podívat se po internetu, zdali nenajdu nějakou opravdu pořádnou korkovou desku. A ejhle, našla jsem jich docela dost. Nakonec vyhrála technická korková deska od firmy Korek s rozměry 94 x 63.5 x 5 mm za pár stovek korun. Je krásně pevná a vypadá to, že vydrží hodně. Těch přebývajících 3.5 cm jsem od desky odřízla normálním řezacím nožíkem.

Vykrojení stolu na kabely

Problém ale nastal s elektřinou. Deska mi s délkou 94 cm velice vyhovuje, ale zakrývá otvor na elektřinu ve stole. Posouvat se v prostoru na stole už moc nemůžu, protože napravo mám skříňky a zleva tiskárnu. Rozhodla jsem se do korku vyříznout díru maximálně tak velkou, abych jí protáhla kabely na dvě lampičky. A jenom vyříznutí nestačí, musí to přece také vypadat.

Vykrojení v korkové podložce

Takže jsem změřila rozměry koncovek od lampiček a nahodila Fusion 360. Sketch byl velice jednoduchý, jen pár zaoblených obdélníků, žádná věda.

Sketch

Pak už jsem ho jenom velice jednoduše vytáhla, načež celková výška je 5.9 mm, z toho okraje 1 mm. Samozřejmě už vše zaoblené, aby to pěkně vypadalo.

3D model

Vytištění bylo také jednoduché. Ani jsem se netrápila s brimem nebo supporty, prostě rovnou “prdla” na desku. Tisk měl být jen na deset minut, takže kdyby se něco pokazilo, jsem hned vedle a nebyla by to taková tragédie.

PrusaSlicer

Výtisk dopadl velice dobře, ono také nebylo zase tolik co pokazit :)

Vytištěný díl

První kontrola. Vejdou se koncovky do vytisklé části?

Vejdou.

Test

Druhá kontrola je, zdali vytištěná část dobře a pevně drží ve výřezu. A drží. Takže zde je výsledek.

Finální pohled Můj pracovní prostor

Je to zatím moje nejoblíbenější verze mého pracovního prostoru. A ano, něco za papíry schovávám, ale to je jiný příběh. A budoucí článek.

STL soubor

Luci

Craftwoman

Dámská verze Pata a Mata v jednom, ve které se mísí potřeba dělat si pěkný věci jako správná baba, ale také technicky jako správný mačo. Místo drzého Craftswoman by si měla říkat Lady Bastl.

Author

Zatím žádné komentáře

VLOŽ KOMENTÁŘ