Multifunční organizér na kabely
Jak jsem si uklidila u počítače jedním velkým boxem z 3D tisku
Jak jsem si uklidila u počítače jedním velkým boxem z 3D tisku
Můj pracovní prostor byl vždy jeden velký chaos. Bohužel jako ajťák potřebuju mnoho kabelů, a ještě rovnou všechny najednou, takže má pracovní deska bývá poseta šňůrami ze všech stran. Po pár měsících vlastnění své první 3D tiskárny jsem se rozhodla tento problém vyřešit. Chtěla jsem původně univerzální úložný box na kabely, ale věci se nakonec vyvrbily trochu jinak a já si vyrobila takový Rolls-Royce mezi organizéry na kabely.
Začala jsem si psát, co všechno bych chtěla takovým "boxem" napravo od počítače vlastně vyřešit. Nejdřív to bylo jen pár kabelů, ale seznam se postupně rozrostl:
Najednou už to musel být organizér s pevnou strukturou, aby udržel a nedeformoval se pod tíhou ne úplně lehké kovové stolní lampy. Organizér jsem vymodelovala ve Fusion 360, ale protože jde o složitý 3D model, vysvětlím, jak jsem postupovala a co jsem tím zamýšlela.
Nejdříve jsem udělala základní tělo z jednoho sketche. Rozměry jsem zvolila 16.5 cm na výšku, 24 cm na šířku a 20 cm na hloubku.
Poté jsem přes Construct vytvořila mezipatro. Ve finále bude oddělovat kabely a kapesníky od sebe.
Pro kabely jsem ale chtěla opravdový pořádek, takže jsem pro každý kabel udělala svůj vlastní chlíveček (a nadimenzovala to na více kabelů, protože co když přijde potřeba na nějaký další, že?).
Pak jsem utekla od kabelů a vrhla se na kapesníkovou kapsu. Ta potřebovala průřez, kudy půjdou vytahovat kapesníky.
Vrátila jsem se ke kabelům a každému kabelu vyřízla díru, aby byl čím kabel protáhnout.
A protože jsem si nebyla jistá, jestli kabely budu vždy potřebovat jenom zepředu, udělala jsem dva tunely i z boku.
Ale ještě mi chyběla jedna díra (pánové!) na kabel od nabíjecího stojanu na iPhone. Tu jsem udělala větší, protože jsem chtěla, aby šlo kabel jednoduše protáhnout, a i případně vytáhnout.
Já jsem ale ještě chtěla vyřešit i to nabíjení Apple Watch. A to mi dalo zabrat. Nakonec jsem přišla na způsob protažení kabelu ze shora. Nejdříve jsem udělala díru na nabíječku.
Poté k ní tunel a vyřízla otvor tak, aby jím šlo protáhnout klasický USB kabel.
A ještě udělala díru nahoře, aby se kabel protáhnul úplně dozadu.
A to je vše, co jsem udělala ve Fusion 360. Vygenerované STL ukazovala při 0.3 DRAFT rychlosti skoro dva dny tisku. Dost jsem se modlila u bridgingu, protože ten jsem tou dobou neměla v tiskárně zrovna vyladěný. Zároveň mi už ani nezbyl pořádný prostor na brim. Ale nakonec se povedlo. Má to tiskařské mouchy, ale svůj cíl plní :)
Ještě pohled zezdola a zezadu.
Na nabíječku na Apple Watch jsem ještě připevnila tenkou oboustrannou lepenku, aby se nabíječka nevytahovala.
Kabel jsem protáhla dedikovanou cestičkou.
A ostatní kabely také. Výhoda je, že je jde takto vytahovat a zatahovat dozadu, kdy chci nebo potřebuju.
Výsledek. Na stole krásně uklizeno a spoustu věcí vyřešeno.
Udělala bych teď něco jinak? Možná bych stojan udělala o centimetr vyšší, protože už mám daleko větší iPhone. A také bych udělala slabší stěny, tiskla pomaleji a spoustu hran zaoblila. Ale i tak si ho ještě pár let nechám :) Přeci jen to byl jeden z mých prvních modelů a výtisků.